Powrót do funkcji po urazie jest procesem naturalnym, zatem każde uszkodzenie w pewnym sensie ulega regeneracji. Różnica polega na tym, czy proces gojenia trwać będzie tydzień, miesiąc, kwartał oraz czy skutki urazu nie dadzą znać o sobie po latach. Wiele zależy od szybkości wprowadzenia rehabilitacji oraz doboru odpowiednich metod.
Metody stosowane w rehabilitacji:
Terapia manualna
30 min:
60 min:
Jest to rodzaj specyficznych zabiegów wykonywanych za pomocą dłoni terapeuty, w celu rozluźnienia tkanek, przywrócenia właściwej ruchomości w stawach oraz elastyczności mięśni.
Fizykoterapia
15 min:
25 min:
Zabiegi z zakresu fizykoterapii skutecznie usuną dolegliwości bólowe i przyspieszą regenrację tkanek. Dzięki temu łatwiej prowadzić terapię i wykonywać odpowiednie ćwiczenia.
Ćwiczenia
30 min:
60 min:
W zależności od przyczyny uszkodzenia dobierane są ćwiczenia, których pacjent uczy się pod okiem terapeuty, by trening móc kontynuować samodzielnie w domu. Ćwiczenia pomogą w zachowaniu właściwej siły mięśni i ruchomości.
Kinesiotaping
Jednorazowe oklejenie:
Jest to metoda aktywnego oklejania elastycznymi plastrami odpowiednich okolic ciała w celu pobudzenia odpowiednich receptorów. Doskonale sprawdzi się w przypadku naciągnięcia mięśni, lekkich skręceniach i obrzękach.
Postępowanie specjalistyczne:
Unieruchomienie
Pomoc w unieruchomieniu:
W cięższych przypadkach skręceń, zwichnięć i przy złamaniach przez lekarza zostaje zlecone unieruchmie. Zadaniem fizjoterapeuty jest nauczenie pacjenta właściwego użytkowania ortezy oraz w razie konieczności poruszania się o kulach.
Wskazania do rehabilitacji:
stany po skręceniach, zwichnięciach, złamaniach
przygotowanie do zabiegów operacyjnych związanych z układem ruchu: endoprotezoplastyka, rekonstrukcja, artroskopia stawu, zespół cieśni nadgarstka
okres pooperacyjny
choroby układu nerwowego stany po udarach, wylewach
choroby układu krwionośnego stany po zawałach, nadciśnienie
znaczne wady postawy: skoliozy, płaskostopie koślawość
Celem rehabilitacji jest:
usprawnienie krążenia w miejscu urazu, tak by powstały obrzęk jak najlepiej spełnił swoją funkcję i szybko uległ wchłonięciu
przyspieszenie gojenia się tkanek oraz właściwe ich uporządkowanie, tak by zmniejszyć ryzyko ponownego urazu
przywrócenie funkcji w miejscu urazu (np. po skręceniu, naderwaniu, zwichnięciu, złamaniu)
nauka właściwego poruszania się w przypadku zaburzeń ruchu tak, aby nie powstały nieprawidłowe nawyki
przywrócenie właściwej ruchomości tkankom po zabiegach operacyjnych